Sentetik Çim

Sentetik Çim Sistem Nedir ?

Sentetik çim; doğal çim görünümünde ipliklerle özel alt tabana monte edilerek, futbol sahalarının kullanımını uzatmak ve bakım ile ilgili zorlukların önüne geçilebilmesi adına üretilen bir sistemdir.

Araştırma ve Geliştirme teknolojisi ve tasarımı ile doğala eş sahalar yapmak mümkün olmuştur. Firmamızca yapılan sentetik çim saha doğal çim saha hissiyatı ile benzersiz bir konfor sunmaktadır. Araştırma ve Geliştirme departmanlarının teknoloji ve tasarımı ile. Ürünün temel şekli çift “S” şeklindedir.

Uzun süreli oynanabilirlik ve memnuniyet açısından benzersiz kaliteyi garanti etmektedir. Eşsiz çift S şeklindeki iki renkli filamenti ve güçlendirilmiş çekirdeği ile halı lifleri benzersiz bir geri dönüş kabiliyetine sahiptir. Orijinal konumuna dönme ve esneklik açısından dünya çapındaki üst düzey tesisler için mükemmel bir çözüm sunmaktadır.  Top yuvarlanması, sekmesi ve bir çok testi başarı ile geçmektedir.

Sistem “shock drain + halı + organik granül” olarak tesis edilmektedir ve oyuncular için istikrarlı, güvenilir oyun koşullarını sağlamaktadır.

Bu patentli sistem Türkiye’de sadece firmamız tarafından yapılmaktadır. 

Sentetik Çimin Avantajları

Düşük Bakım Gereksinimi

Sentetik çimler, düzenli biçimlendirme, sulama veya gübreleme gibi karmaşık bakım işlemlerine ihtiyaç duymaz. Doğal çime kıyasla daha az zaman, para ve çaba gerektirir.

Doğala Eş Sentetik Saha Konforu

Doğala eş sentetik saha yapımı özel patentli bir sistemdir. Sahanın drenajı ve esnekliği için halının altına serilen “shockpad” uygulaması üzerine özel halısı ve tamamen organik granül “GEO” ile tesis edilmektedir. Bu şekilde tesis edilen sahalarımız Uluslararası standartlarda doğala eş olarak kabul edilmektedir.

Kullanım Alanları

Sentetik çim; kulüp antrenman sahaları, üniversite ve kurum sahaları gibi çeşitli kullanım alanlarında tesis edilmektedir. İhtiyaca ve tercihe bağlı olarak farklı yoğunluklarda ve özelliklerde sentetik çim sahalar yapılmaktadır. 

Estetik Görünüm

Sentetik çim zeminler, doğal çim görünümü vererek sürekli yeşil ve muntazam bir yüzey sağlar. Mevsimsel değişikliklerden etkilenmez bu da her zaman bakımlı bir çim alanı sağlar.

Hava Koşullarına Dayanıklılık

Sentetik çimler, aşırı sıcaklık, soğuk hava, yağmur veya kar gibi değişken hava koşullarına karşı dayanıklıdır. Bu özellik, çimin her mevsimde kullanılabilir olmasını sağlar.

Özelleştirme

Sentetik çimler, farklı renklerde, uzunluklarda ve yoğunluklarda mevcuttur. Altyapı olarak da farklı sistemlerde kurulumu yapılarak sahaları ihtiyaca göre özelleştirmek mümkündür. 

Neden Sentetik Çimleri Tercih Etmeliyiz ?

Sentetik çimleri tercih etmek için bir neden, düşük bakım gereksinimleridir. Sulama, biçimlendirme ve gübreleme gibi zaman alıcı ve maliyetli işlemlerle uğraşmanıza gerek kalmaz. Sentetik çimler her zaman yeşil ve bakımlı bir görünüm sunar, mevsimsel değişikliklerden etkilenmezler ve düzgün bir şekilde kesilmiş gibi görünürler. Ayrıca, dayanıklıdırlar ve yoğun kullanıma dayanabilirler, böylece oyun alanları, spor sahaları veya ticari alanlar gibi yoğun trafiğe maruz kalan alanlarda bile uzun ömürlü bir çözüm sunarlar. Sentetik çimler aynı zamanda su tasarrufu sağlarlar, sulama ihtiyacını ortadan kaldırır veya minimize ederler. Bu da su kaynaklarının korunmasına yardımcı olur ve su faturalarında tasarruf sağlar.

Sentetik Çim Hakkında Sık Sorulan Sorular

Sentetik çim; yoğun kullanıma ve mevsimsel değişikliklere dayanıklıdır. Saha bakımında daha az uzmanlık ister, maliyet açısından ekonomik bir yöntemedir ve uzun ömürlüdür. 

Sentetik çimler monofilament ipliklerden PE ve PP olarak üretilmektedir.

Sentetik çimlerin ömrü kullanıma ve bölgesine bağlı olarak  yaklaşık 8-10 yıl arasında değişmektedir.

Sentetik çim bakımı oldukça kolaydır. Düzenli olarak temizlenmelidir. Saha belli aralıklarla fırçalanmalıdır ve dolgu malzemesi eksildiğinde yeniden temin edilerek daimi nizami ölçülerde olması sağlanmalıdır.

Sentetik çimler, yoğun kullanımın olduğu antrenman sahalarında, üniversiteler, kurum sahaları v.b. yerlerde kullanım çeşitliliği sunmaktadır.

Sentetik çimler, genellikle çeşitli iklim koşullarına uygun olarak tasarlanmıştır. Fakat seçilen çimin türüne ve kalitesine göre UV dayanımları değişebilmektedir.