Dikey Hibrit Çim

Dikey Hibrit Çim Nedir ?

Dikey (çakma) hibrit sistem ile; tohum ekme ve hazır kalıp rulo futbol çim alternatifleri ile amaca uygun opsiyonel olarak uygulama yapılabilmektedir. 20 mm x 20 mm hassas patentli mekanizması ile yaklaşık 20 milyon PP özel sentetik ipleri sahaya enjekte eder.

Dikey olarak enjekte edilen sentetik lifler drenaj için de muhteşem bir destekleyicidir.

 

Tohum kök atma sürecinde sentetik liflere sarmal bir tutunma yapar. Bu sayede kuvvetli bir dayanıklılık sağlanır. %100’ü doğal çim ile oluşan saha sağlamlık ve performans konforunu bir arada sunar. Yıpranmaya karşı dayanıklılığı sayesinde tedavi ve bakım masraflarını azaltarak sürekli sağlıklı ve prestijli bir saha sunar.

Dikey Hibrit Çimin Avantajları

Görünüm

Dikey hibrit çimin yapısı, düzgün, nizami şekilde yüzeye yerleşir ve çim alanının genel görünümünü iyileştirir. Aynı zamanda, çimin yoğunluğu ve renk tonları, doğal çim içinde uyum sağlayarak yeşil görünümü destekler.

Kolay kurulum

Dikey hibrit çimin kurulumu makinalar ile yapılmaktadır. Özel patentli makinalar ile kurulum aşamasında sahada yıpranma veya kayıp yaşanmaz. Hazır kalıp rulo çim sistemi ile uygulandığında en hızlı saha tesisi konusunda rakipsizdir.

Düşük bakım gereksinimi

Dikey hibrit çimlerin bakımı %100 doğal kabul edilmesi sebebi ile bakım prosedüründe doğal çim İle paralellik gösterir. Fakat hibrit destek sayesinde yıpranma ve kopmalar daha az olacağı için bakım maliyetlerini ve zaman kayıplarının önüne geçer.

Uzun ömür

Dikey hibrit çim sistem uzun ömürlü ve dayanıklıdır. Düzenli olarak bakımı yapılan ve renovasyon süreci iyi takip edilen bir saha uzun yıllar boyunca amacına en iyi şekilde hizmet edecektir. Sahaların yoğun takviminde 4 katı daha fazla antrenman imkânı sunmaktadır.

Güvenli ve sağlıklı kullanım

Dikey hibrit çim sisteminde zeminin kolay bozulmaması, doğal çimin oyun aşamasında direnci sayesinde oyuncu sağlığı açısından önemli bir yere sahiptir. Oyuncu sakatlanmalarını en aza indirgemektedir.

Çeşitli uygulamalar

Dikey hibrit çim, tohum ekim ve rulo çim olarak iki yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır.  Zamanın uygun olduğu süreçlerde tohum yöntemi tercih edilirken, sürelerin kısıtlı olduğu özellikle stadyumlarda hazır rulo futbol çimi üzerine enjekte yöntemi tercih edilerek hızlıca futbol oymaya hazır hale getirilmektedir.

Neden Dikey Hibrit Çimleri Tercih Etmeliyiz ?

Dikey hibrit sistem zorlu hava koşullarında, yoğun oyun takvim sürelerinde, stadyumların kapalı ve olumsuz iklim şartlarında dahi yüksek performans sağlamaktadır. Uzun süre dayanımı, hızlı kurulumu ve oyuna hazır hale getirilme sürecindeki rakipsizliği sebebi ile tüm alternatiflerinin önüne geçmektedir. İki adet lazer destekli bilgisayarlı makine ve hibrit kullanımı için özel üretilen ip formülasyonu ile 5-7 gün içinde saha enjeksiyon işlemi tamamlanmaktadır. Tohum ile hazır olma süreci iklim koşullarına bağlı olarak 30-40 gün içinde hazır olabilirken, hazır kalıp rulo çim serim sonrasında oyuna hemen hazır hale gelebilmektedir. Drenaja olan desteği sayesinde sahada tech tabaka oluşumunu en aza indirgeyerek, saha bakım işlemlerinde kullanıcılarına konforlu bir süreç sunmaktadır.  

Dikey Hibrit Çim Hakkında Sık Sorulan Sorular

Dikey hibrit çim, kum zemin üzerine özel üretilen sentetik iplerin 20 x 20 mm aralıklar ile 100 – 180 mm saha tabanına enjekte etme yöntemidir. Hibrit sistem ile tesis edilen sahalar uluslararası spor komiteleri tarafından %100 doğal saha olarak kabul edilmektedir.

Dikey hibrit sistem; antrenman sahalarında ve stadyum zeminlerinde uzun kullanım takvimi olan, olumsuz hava ve yapısal şartlara maruz kalan yada her daim kaliteli ve iyi bir zeminde oynamak isteyen profesyonel futbol kulüpleri tarafından tercih edilmektedir.

Dikey hibrit çimlerin bakımı doğal saha ile aynıdır. Rutin bakım aşamasında sadece kapsül çıkarma işlemi yapılamamaktadır geri kalan tüm prosedürler dikey hibrit sistem çim bakım sürecinde geçerlidir. Yılda bir defa sahanın ihtiyacına göre renovasyon işlemi yapılmaktadır.

Dikey hibrit çimler iyi tesis edilmiş bir kum altyapı, düzenli renovasyon işlemleri ve bakım programı disiplin ile yürütülen bir sahada 8-10 yıl arasında kullanım imkanı sunmaktadır.