Futbol Sahası Bakımı

Saha Bakım Hizmeti

Ankara Polatlı/Sarıoba üretim tesisimizde; futbol ve peyzaj çimi üretimi yapılmaktadır.

  • Futbol çimi; spor alanlarına uygun, yüksek mukavemete sahip varyetelerden seçilen, ISTA sertifikalına sahip Avrupa ve Amerika menşeili çim tohumları,0-3 mm çift yıkanmış %100 dere kumu üzerine ekilerek üretilmektedir.  Futbol sahaları için özel olarak  üretilen hazır çimler, özel makineler ile projesine göre 1.20 x 10 metre ebatlarında kesilerek, minimum sürede maksimum verim sağlamaktadır. Bu sayede saha, kısa sürede futbol oynamaya hazır hale gelmektedir. Hazır çim kalıpları tohum ekiminden itibaren en az bir vejetasyon dönemini (min. 8-9 ay) tamamlamış olup, bir kış periyodunu geçirmiş olarak sevk edilmektedir.
  • Peyzaj çimi, dayanımı yüksek ve ISTA belgeli tohumlardan seçilerek üretimi yapılmaktadır. Tamamı fileli olarak üretilmektedir. 0,45 x 1,10 ölçülerinde kesilmektedir. Hazır çim kalıpları tohum ekiminden itibaren en az bir vejetasyon dönemini (min. 8-9 ay) tamamlamış olup, bir kış periyodunu geçirmiş olarak sevk edilmektedir.

Profesyonel Ekip

FBK olarak alanında uzman profesyonel ekibimiz ile futbol sahası bakım hizmeti vermekteyiz.

Modern Yöntemler

Sektörümüzdeki gelişmeleri yakından takip ediyor ve alanımızdaki gelişmelere öncü oluyoruz.

19+ Yıllık Tecrübe

Kurulduğumuz günden beri 40+ futbol sahasının bakımını üstlenerek kendimizi kanıtladık.

Saha Bakım Hizmeti Hakkında Merak Edilenler

Doğal sahalarda bakım süreci düzenli biçme, sulama, gübreleme, poa mücadelesi, yüzey havalandırma ve dönemsel ağır bakımlar ile sahanın sürekli kullanılabilir iyi performansta olması sağlanmaktadır. Hibrit sahalarda yıl sonunda sahanın ihtiyaç durumuna bağlı olarak yıllık renevasyon çalışmaları yapılmaktadır.

Futbol saha bakımı, sahanın uzun ömürlü olmasını, oyun kalitesinin yüksek olmasını ve oyuncu sağlığının korunmasını amaçlar. 

Saha bakımı her gün devam eden ve aralıksız çalışma gerektiren bir rutindir. Sahalarda bahar aylarında yoğun bakım yapılmalıdır. Stadyumlarda ligin bittiği dönemler renevasyon ve ağır bakım için uygun zamanlardır. Antrenman sahalarında herhangi bir kısıtlama yoktur.

  • Rutin saha bakım işlemleri (Biçim, gübreleme, yüzey havalandırma, ilaçlama vb…)
  • Yıl sonunda yapılması planlanan ağır bakımlar (yüzey sıyırma, dip temizliği, sahanın havalandırılması, yeniden tohum ekilmesi)
  • Renevasyon (Hibrit sahalarda sentetik liflerin arasında bulunan doğal çimlerin sıyrılarak yeniden tohum ekilmesi)