Doğal Çim

Doğal Çim Nedir ?

Ankara Polatlı/Sarıoba üretim tesisimizde; futbol ve peyzaj çimi üretimi yapılmaktadır.

  • Futbol çimi; spor alanlarına uygun, yüksek mukavemete sahip varyetelerden seçilen, ISTA sertifikalına sahip Avrupa ve Amerika menşeili çim tohumları,0-3 mm çift yıkanmış %100 dere kumu üzerine ekilerek üretilmektedir.  Futbol sahaları için özel olarak  üretilen hazır çimler, özel makineler ile projesine göre 1.20 x 10 metre ebatlarında kesilerek, minimum sürede maksimum verim sağlamaktadır. Bu sayede saha, kısa sürede futbol oynamaya hazır hale gelmektedir. Hazır çim kalıpları tohum ekiminden itibaren en az bir vejetasyon dönemini (min. 8-9 ay) tamamlamış olup, bir kış periyodunu geçirmiş olarak sevk edilmektedir.
  • Peyzaj çimi, dayanımı yüksek ve ISTA belgeli tohumlardan seçilerek üretimi yapılmaktadır. Tamamı fileli olarak üretilmektedir. 0,45 x 1,10 ölçülerinde kesilmektedir. Hazır çim kalıpları tohum ekiminden itibaren en az bir vejetasyon dönemini (min. 8-9 ay) tamamlamış olup, bir kış periyodunu geçirmiş olarak sevk edilmektedir.

Doğal Çimin Avantajları

Dayanıklılık ve Kullanım Kolaylığı

Doğal çim, yürümek, koşmak, oyun alanları vb. aktiviteler için hızlı ve homojen yetişmiş dayanımı yüksek bir çim yüzey sağlar. Uygulama kolaylığı sayesinde istenen çim görünüme anında ulaşabilme lüksünü sunar.

Doğal Yağmur Suyu Yönetimi

Doğal çim, yağmur suyunun toprakta emilmesine ve yeraltı su kaynaklarını beslemesine yardımcı olur. Bu, yeraltı suyu seviyelerinin korunmasına ve su kaynaklarının sürdürülebilir kullanımına katkıda bulunur.

Çevresel Faydalar

Doğal çim, çevre üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Bitkiler, karbondioksiti emerek atmosferden uzaklaştırır ve oksijen üretir. Aynı zamanda toprağın erozyonunu önleyerek, su filtrasyonunu artırarak ve biyolojik çeşitliliği destekleyerek ekosistem sağlığını korur.

Estetik Görünüm

Doğal çim, bahçeler, parklar ve spor sahaları gibi alanlara doğal bir güzellik katar. Yeşil ve canlı görünümü, peyzaj düzenlemelerinde ve çevresel estetik açıdan değerlidir.

Doğal Çimlerin psikolojik etkisi

Doğal çimler havayı temizler ve hava kalitesini iyileştirir. Fiziksel ve zihinsel sağlık açısından destekleyicidir. Stresi azaltır, mutluluk ve dinginlik sağlar. 

Rekreasyonel Kullanım

Doğal çim, spor alanları, parklar ve bahçeler gibi rekreasyonel alanlar için idealdir. Çim alanlar, piknik yapmak, spor yapmak, oyun oynamak ve dinlenmek gibi etkinlikler için uygun bir zemin sağlar.

Neden Doğal Çimleri Tercih Etmeliyiz ?

Doğal çimler, birçok önemli nedenle tercih edilmektedir. Öncelikli olarak peyzaj alanlarının yeşil aksamın oluşturulmasında çok hızlı ve güvenli bir yöntem olması sebebi ile kullanıcılarına ayrıcalıklı bir konfor sunmaktadır.  Bahçeler, parklar, spor sahaları gibi alanlara anında doğal- canlı bir görünüm kazandırarak, istenilen sonuca sağlıklı bir şekilde ulaşılmasında oldukça pratik bir yöntemdir.  Güçlü yapısı sayesinde dayanımı yüksek, her türlü zor hava ve iklim koşullarına dayanıklıdır. Aynı zamanda ekolojik dengeyi destekler ve yerel ekosisteme uyum sağlar.

Doğal Çim Hakkında Sık Sorulan Sorular

Doğal çimlerin düzenli bakıma ihtiyacı vardır. Sulama en hayati ihtiyacıdır.  Gübreleme, ilaçlama, ara ekim, düzenli kesim ve yabancı otların kontrolü vb. bakım işlemleri aksatılmadan yapılmalıdır.

Evet, doğal çimler düzenli sulama gerektirir. Özellikle kurak bölgelerde veya yaz aylarında sulama ihtiyacı daha da artar. Su kullanımını azaltmak için sulama sistemlerinin doğru ayarlanması, su tasarrufu sağlayacak ve çimlerin sağlıklı bir şekilde büyümesini destekleyecektir.

Doğal çimler, ideal bir yükseklikte tutulmalıdır. Genellikle 3 ila 5 cm arasında bir kesim yüksekliği önerilir. Kesim yüksekliği çim köklerinin güneş alması açısından önemlidir ve sürekli aynı yükseklikte tutulmaya çalışılmalıdır. Kesim işlemi bahar aylarında hızlı uzadığı için daha sık kesim ihtiyacı olabilir. Çim kesme bıçaklarının keskin olmasına dikkat edilmelidir.

İstenilen sağlıklı ve homojen çim dokuya sahip olmak için hızlı, pratik, uygulaması kolay ve son çıkış maliyeti ile ekonomik bir yöntemdir. Zamandan tasarruf sağlayarak istediğiniz sağlıklı yeşil dokuya anında ulaşabilirsiniz.   

Doğal çimlerin sağlıklı bir şekilde büyümesi ve beslenmesi için uygun gübreleme önemlidir, Uygun dozlarda, dengeli, yavaş salınımlı çim gübresi kullanarak çimlere gerekli besinleri sağlayabilirsiniz. Gübrelemeyi, çimlerin büyüme mevsimine ve kullanım talimatlarına göre yapmak önemlidir. Aşırı gübrelemeden kaçınmak ve doğru miktarı kullanmak çimlerin sağlığını korumak için önemlidir.