Tr | En
HİBRİT ÇİM SAHA

Hibrit çim, sentetik ve doğal çimlerin kombine edilmesiyle oluşturulan bir sistemdir. Günümüzde stadyumların kapalı mimarisi, yetersiz hava akımı ve sahanın tamamının güneş ışığından yeteri kadar faydalanamamasından kaynaklı ortaya çıkan olumsuz koşullar, zeminlerin çok daha kolay bozulmasına neden olmaktadır. Hibrit sistem, doğal çim ile tesis edilen sahalarda yeniden yapıma, onarıma veya yoğun bakıma ihtiyaç duyulması nedeniyle doğal çimi güçlendirmesi amacıyla geliştirilmiştir. Hibrit sistem monofilement ve fibrilleştirilmiş sentetik liflerle çim köklerini destekleyerek teknik açıdan mükemmel sahalar oluşturur ve olumsuz koşulları minimum seviyeye indirir. Hibrit sistem saha; FIFA standartlarına göre %100 doğal saha statüsündedir. Firmamız, hibrit sistem uygulamasını yurtdışındaki çözüm ortaklarıyla koordineli olarak gerçekleştirmektedir.

 

FBK, 2014 yılında Riva Türkiye Futbol Federasyonu Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisler’inde Türkiyede’ki ilk hibrit çim  futbol sahasının yapımına imza atarak Türk futbolunun hizmetine sunmuştur.

HİBRİT ÇİM AVANTAJLARI

 • Tüm hava koşullarına dayanıklıdır. 4 mevsim kullanım avantajı sağlar.
 • Dayanıklılığı sayesinde , standart doğal çim sahaya göre 3-4 kata kadar daha fazla oynama saati sunar.
 • Güçlü kökler sayesinde çim kopmaları görülmez.
 • Kendini yenileme hızı yüksektir.
 • Çamur birikintileri ve çim kopmaları olmaksızın her zaman yeşil ve dengeli bir saha sunar.
 • Bakım sürelerini ve masraflarını azaltır; bu sayede yatırımın en hızlı şekilde geri dönüşümünü sağlar.
 • Doğrudan stadyum alanına uygulanabilir. 45 gün içinde futbol oynamaya hazır hale gelir.
 • Sporcu için  optimum değerlerde zemin konforu sağlar. (Kayma, sürtünme, dönme vb.)
 • Küçük alanların daha hızlı ve daha etkin bir şekilde onarılması / değiştirilmesi imkanı sunar.
 • Uzun periyodda optimum koşulları sağlayarak alt tabakanın geçirgenliğini ve sağlıklı oksijen akışını garanti eder.
 • Drenaj sisteminin çalışmasını mükemmel şekilde destekler.
 • Kulüplerin imaj kaybını engeller.
 • Sahalarda etkinlik imkanı sağlayarak, kulüplere ek gelir imkanı sağlar.

 

DİKEY HİBRİT ÇİM

Tohum ekme ve hazır rulo çim alternatifleri ile  uygulama yapılabilmektedir. Doğal çim köklerini  atarken, sentetik liflerin  özel makineler aracılığı ile  20 cm derinlikteki enjeksiyonu sayesinde kuvvetli bir dayanıklılık sağlanır. %100’ü doğal çimden oluşan saha sağlamlık ve performans konforunu bir arada sunar. Dikey olarak enjekte edilen sentetik lifler drenaj için de muhteşem bir destekleyicidir. Yıpranmaya karşı dayanıklılığı sayesinde tedavi ve bakım masraflarını azaltarak sürekli sağlıklı ve prestijli bir saha sunar.

 

YATAY HİBRİT ÇİM

Sentetik lifler, köklerin derin ve köklü bir şekilde büyümesini sağlamak için geliştirilen, biyolojik olarak doğada dönüşebilen ve aynı zamanda dayanıklı malzemelerin bir karışımı olan, özel bir destek malzemesi üzerine yerleştirilir ve ve halı şeklinde zemine serilir. Bölgenin ekolojik yapısına uygun  ithal futbol çimi tohumları,  halı üzerine uygulanan özel  kum dolgu üzerine ekilir. Tohumlar,  kum alt tabakasına rahatça kök atarken sentetik lif köklerine tutunarak büyümektedir. Bu sayede dayanıklı ve sık dokulu %100 doğal bir  bir saha zemini elde edilir.

Sistem, drenaja destek sağlayarak çamurlu alanların oluşumunu ve su birikintilerini önlemek, yüzey tabakasının geçirgenliği ve oksijen akışını sağlayarak optimum koşulları sağlamak ve ideal hava-su toprak dengesini oluşturmak için tasarlanmıştır.

Yatay hibrit çim, sık kullanılan alanlarda düzlük ve stabilite açısından alanın güvenilirliğini arttırır ve bu sistemde yüzey sıkıştırma oranı neredeyse sıfırdır. Sporcuların uygulama sonrası güvenli bir şekilde oynamasına olanak verir. Sıçrama, sporcu-yüzey ve top-yüzey etkileşimi gibi teknik performansları optimum seviyelere ulaştırır.

 

FBK © 2017 Tüm Hakları Saklıdır

İLETİŞİM
Merkez: Cevizlidere Mah. 1222.Cad. No: 3/18 Balgat/ANKARA
Tel: 0312 473 03 73 Faks: 0312 473 33 03
E-posta: fbk@fbk.com.tr
BİZİ TAKİP EDİN